Sayfanın Başına Dön
22:07 - 03 Ağustos 2015 Pazartesi 

Ümraniye'de kentsel dönüşüme alınan mahalleler
10.01.2012 - 16:18

Ümraniye’de 2004 yılında başlayan kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamına 1000 hektarlık 2B arazisi daha alındı. Bu alanda Kazım Karabekir, İnkılap ve Hekimbaşı mahalleri yer alıyor. Dönüşümü yapılacak alanlar için yetki Balkanlar Kurulu kararıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’na verildi.


Dönüşümün yapılacağını duyan vatandaşlar ev ve arazilerinin fiyatlarını artacağını düşünerek taşınmazlarını satmak istemiyor. Taraf'a değerlendirme yapan emlakçılar, 2B yasasının çıkması halinde fiyatların tavan yapacağını söylüyor. Ümraniye Belediyesi'nce Taraf'a yapılan açıklamada 3500 hektarlık alanın kentsel dönüşümünün tamamlandığı 1000 hektarlık 2B arazisini kapsayan alanında dönüşümünün yapılması için meclisten yasanın çıkmasının beklendiği ifade edildi.

 


Ümraniye'de 20 yıldan bu yana emlakçılık yaptığını söyleyen Mustafa Doğruca şöyle konuştu: "Fiyatlardaki artış çok yüksek. Fiyatlar bölgelere göre yüzde 500'e kadar artabilir. Fakat şu an için alıcı bulamıyoruz. İnkılap Mahallesi civarında 60 bin lira olan bir arsa 200 bin ile 500 bin arasında alıcı bulabilir." Ümraniye'de gayrimenkul danışmanlığı yapan Halil Satıluşağı ise "Bu günlerde kimse arsasını satmaya yanaşmıyor. Belirsizlik ortadan kalktığında konut fiyatları yüzde yüz artar. Hekimpaşa, İnkilap ve Kazım Karabekir Mahallelerindeki fiyatlar Ümraniye'nin en işlek caddesi olan Alemdağ'daki fiyatlara ulaşabilir."


Taraf


Yorum Yaz
Bu Habere Yapılan Yorumlar

bunları tapuları varda nedenmilleti ugrastırıyorlar mahkemeyi kazanamıyorlar
Yunus emre
Bu kürt mehmet tam bir o.ç. zamanında gitti boş arazilere tel çekti benim diye sahtesenetler gösterdi hem devletin malını yedi hem insanları kandırdı ama merak etmeyin insanları kandırmanın ve devletin malını haksız yere yemeyi ona ödetecem
Erkan
yahu arkadaş bu yerlerin daha önce tapulu sahibi olduğunu iddia edenler, peki bunlar kimden almış bu tapuyu? bunun kaydını kuydunu devlet tutmuyor ve bilmiyor da sen nereden öğrenebildin? Yoksa öylesine mi konuşuyon. İnsanın üzerinde yaşadığı yerler doğuştan mı veriliyor, neyin nesidir bi açıklama getir be ender arkadaşım. Bir yeri kürt memet veya ahmet dağıtmış diğer yeri osmanlının şehzadesi. ikisi de iki ucu boklu deynek ikisi de neye göre veriyor.
ender'e hatırlama
Ender ismindeki zatı muhterem: kürt mehmet adında bir kişiden yer aldığını söylemişsin. Sanırım kürt mehmet senin boncuk beyinlilere tapu yerine kendikininkini vermiş ( senin tabirinle ).. Aklında olsun bir yer almak istiyorsan tapu dairesine gideceksin. Bir yeri işgal edip yıllar sonra ben buranın sahibiyim demek nasıl bir mantıktır. Vergi konusuna gelince: senin verdiğin emlak vergisi, yani gecekondunun vergisi..Sen arsa vergisi ödemiyorsun, zaten tüm 2B arazileri kağıt üzerinde boş görünüyor.Bu durumda belediyelerin sefaletini gösteriyor. Bilhassa 1980'li yıllarda belediyecilerle kol kola, rüşvetlerle yapılmadımı bu işgaller. Şimdi hak sahibi oldunuz dimi..Şunu aklınızdan çıkarmayın hekimbaşı, topağacı, kazımkarabekir, dumlupınar, inlkılap, elmalı mahalllerinin tamamının öncesi şahıs adına tapuludur. Bundan dolayıda bugüne kadar milli emlak satışa geçememiştir. Bunu ister kabul edin, ister kabul etmeyin.. Geçmiş hükümetler ( bilhassa sol ) vatandaşın tapulu yerini orman olduğu iddiası ile bedel ödemeden gasp etti, bilahare bu saydığım mahalleler 2B ile ormandan çıkarıldı. Bu yasanın 7. madde hükümleri ise öncesinde tapulu olan taşınmazları eski sahiplerine iade ediyor. Yani özür diliyor. Bu arada AKP parti hükümetine de bu yasa için aytrıca teşekkür etmek lazım. Çünkü önceliği tapusu iptal alan asıl mağdur ve hak sahibi insanlara tanıdı. Bunlar haklarından yararlanmaz ise üzerindeki işgalciye satılcak bu yerler .. AMA BU MAHALLELERDEKİLERE GEÇMİŞ OLSUN. BURALARIN ESKİ TAPU SAHİPLERİ İADE EDİLEN HAKLARINI ALMAK İÇİN BAŞVURDU..
sahte avukattan cevap!!
sahte avukatlar diye seslenen vatantaş!!! bir yer alırken tapu dairelerinden alınır ve satılır ilk önce bunu öğren, kürt mehmet ve ahmet her kimse ve paranı git ondan iste, nasıl bir cehalet anlaşılır gibi değil.. o zaman bende senin tapu ile sahip olduğun bir yeri kürt mehmet'ten satın alıyım sonra çıkayım karşına burayı ben kürt mehmet'ten satın aldım diyeyim, varmı böyle cehalet!!! Yandığın tek bir şeye katılıyorum o da: ÇAKALLARIN ULUDUĞU !!! yorumuna..Sanırım anlamışsındır.
Sayfalar :
1
elit vale